Wyświetlenia

piątek, 17 kwietnia 2020

Awantura o Basię Kornel Makuszyński



        W tym tygodniu miałam przyjemność przeczytania książki mojego dzieciństwa pod tytułem „Awantura o Basię” autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Publikacja opowiada początkowo smutne losy małej dziewczynki o imieniu Basia. Jednakże w trakcie książki czytelnik dowiaduje się jak małe dziecko zostaje sierotą i jak przez pomyłkę zostaje oddana do pana Stanisława Olszowskiego zamiast do przyjaciółki matki Stanisławy Olszańskiej.
Kiedy okazało się, że damy które miały zająć się Basią w trakcie podróży pociągiem z Mławy do Warszawy postanowiły, że dadzą jej mleka, które dziewczynka wylała na karteczkę, którą miała przyczepiony adres osoby,  która miała odebrać dziecko. Niestety na skutek tego adres się rozmazał i był niewidoczny. A owe panie postanowiły, że wyjdą z przedziału. I mała Basią zajął się pan Walicki.
On zaś postanowił rozszyfrować to co zostało na krateczce. I tak Basia trafiła do Olszowskiego. Po pewnym czasie pani Stanisława zorientowała się, że przyszedł do niej polecony list, który informował, że matka dziewczynki nie żyje a malutka została wysłana sama pociągiem do Warszawy. Zaczęły się poszukiwania i Basia odnalazła się u pana Olszowskiego. Przez długie lata opiekowali się dziewczynką zarówno wujaszek Olszowski jak i ciocia Olszańska, którzy wzięli ślub. Po dziesięciu latach Basia dowiedziała się, że jest „znajdą” oraz tego, ze jej ojciec znany geograf zaginął w Andach.
Postanowiła, że odnajdzie ojca gdyż dotarły do niej informacje, że jej ojciec może żyje. I odnalazła go. Niestety pan Bzowski nie pamiętał niczego. Dziewczynka była tak determinowana, że nie spoczęła w działaniach do momentu aż ojciec odzyskał pamięć.

       Pamiętam tą książkę jeszcze z czasów podstawówki. A może bardziej serial pod tym samym tytułem tj. „Awantura o Basię”. Nie spodziewałam się, że będąc osobą dorosłą przeczytam tak szybko taką książkę. Ale naprawdę czytało mi się ją bardzo przyjemnie. I polecam ją przeczytać każdemu.
Pozdrawiam
Czytająca Książki 1995

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz