Uwielbiam czytać książki od małego dziecka. Nie ważne było czy to była lektura szkolna czy też nadprogramowe książki wypożyczane ze szkolnej biblioteki. I nie ważne jest czy to fantastyka bądź też tematyka wojenna. Ważne żeby było co poczytać w wolnej chwili. Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki.
Wyświetlenia
czwartek, 21 kwietnia 2022
Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstaniu Warszawskim Agnieszka Cubała
Dosłownie przed kilkoma minutami przeczytałam cudowną książkę autorstwa Agnieszki Cubały pod tytułem „Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie”. Publikacja ta opowiada wydarzenia, które miały miejsce w trakcie powstania warszawskiego. Ale od strony kobiet. Bo nam wszystkim zawsze wydawało się, że udział w powstaniu brali głównie mężczyźni. I to ich się upamiętnia.
Ale zapomina się, że nie tylko mężczyźni walczyli. Wśród powstańców były również kobiety. I właśnie dzięki tej książce miałam możliwość poznania jak wyglądało powstanie spojrzeniem kobiety. Zresztą na lekcjach historii jak nauczyciele omawiają powstanie warszawskie nigdy nie mówią o tym, że kobiety były gwałcone przez ronowców. Dla mnie jako kobiety czytać było o tym strasznie. A co dopiero czuły te dziewczynki, nastolatki i starsze kobiety? I najgorsze w tym wszystkim jest to, że uczestniczki tych wydarzeń przez wiele lat nie mogły tego wykrzyczeć.
Kobiety w powstaniu warszawskim nie spodziewały się też tego, że będą świadkami tak wielu śmierci i cierpienia. A co najgorsze, że będą musiały bardzo często zostawiać swoich współtowarzyszy, którzy już nie żyją jak będą przenosić się do innej dzielnicy miasta.
Słowem podsumowującym książkę autorstwa Agnieszki Cubały polecam przeczytać każdemu. Bo naprawdę warto. Jednakże trzeba przyznać, że treść książki może być ciężka w odbiorze. Ale mimo wszystko warto ją przeczytać. By móc poznać historię od naocznych świadków, którzy to przeżyli. Bo już niedługo nie będziemy mogli nawet porozmawiać z tymi ludźmi bo oni umrą. Polecam przeczytać tą książkę bo jest warta zapoznania się z jej treścią.
Pozdrawiam,
Czytająca Książki 1995
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz